„ …TÁTO “ZLÁ” DOBA NÁM DALA PRÍLEŽITOSŤ VYBUDOVAŤ NIEČO HODNOTNÉ, A TÝM JE NAŠA REGIONÁLNA FUTBALOVÁ AKADÉMIA.“

Manažérom Regionálnej futbalovej akadémie FK Nižná je Mgr. Jaroslav Florek. Porozprávali sme sa s ním o tom, ako hodnotí prvý rok od založenia akadémie.

• Poďme pekne od začiatku. Ako sa zrodila myšlienka futbalovej akadémie a čo bolo hlavným podnetom k jej založeniu?

Hrával som futbal celý život, čiže nadšenie pre tento šport určite mám. Vyštudoval som učiteľstvo a trénerstvo v Banskej Bystrici a po skončení štúdia som dostal možnosť založiť športové triedy na ZŠ M. Medveckej v Tvrdošíne. Súčasne som trénoval chlapcov v tomto meste. Po 4 rokoch som odtiaľ odišiel a venoval som sa iným profesiám. Medzi svoje životné ciele som si však stanovil, že jedného dňa si založím futbalovú akadémiu. Práve počas
pandemického obdobia ochorenia COVID-19 v roku 2020 som sa nad tým zamyslel. Keď som sa začal len pohrávať s touto myšlienkou, dozvedel som sa, že rovnaký myšlienkový pochod má aj môj dlhoročný kamarát Andrej Brčák. A ako sa hovorí, „veľké veci neurobíš sám.“ Dokonca sme zistili, že nielen my dvaja, ale aj veľa ďalších kamarátov túžilo v kútiku duše po niečom podobnom. Môžem teda povedať, že táto “zlá” doba nám dala príležitosť vybudovať niečo hodnotné, a tým je naša Regionálna futbalová akadémia.

• V čom sa líši Vaša futbalová akadémia od ostatných?

Futbal na dedinách nám chátra. Osobne vidím problém v tom, že majú prihlásenú napríklad jednu kategóriu, v ktorej je 6 starších a 6 mladších žiakov. Mladší sú frustrovaní, lebo sa nevedia presadiť pri starších a starší nemajú chuť poriadne hrať, keď nie sú výsledky. Týmto projektom chceme futbalovo spájať okolité menšie dedinky. Radi by sme dosiahli veľký počet detí, ktoré by tento šport lákal a bavil. Chceme medzi nimi nájsť talenty a posielať ich do väčšieho sveta futbalu cez našu zazmluvnenú agentúru. Jednoducho povedané, chceme na amatérskej úrovni, relatívne s malými peniazmi, pracovať profesionálne.

• Začínali ste vlastne od nuly. Bol o akadémiu záujem už v deň jej otvorenia?

Presne tak, začínali sme úplne od nuly. Robíme to po vzore Nemecka – keď mali pred 15-timi až 20-timi rokmi problémy so zlými výsledkami v reprezentácii, vysúkali rukávy a začali tvrdou prácou od detí. Bez širokej základne je tažké vyberať kvalitných hráčov. A teda na deň otvorenia akadémie nezabudnem. Keď som videl toľko detí, moje srdce plesalo. Čiže áno, bol o ňu záujem už od prvého dňa.

• Čo čaká dieťa, keď ho rodičia prihlásia do Vašej akadémie?

Kamaráti, radosť, pohyb, turnaje, … na začiatok 2x týždenne trénig a časom plánujeme prejsť na tréning 3x týždenne. Veľa vecí máme v pláne, no momentálna situácia nás brzdí. V budúcnosti plánujeme napríklad aj to, aby deti hrávali aj zahraničné turnaje. Za odmenu ich vezmeme pozrieť sa na veľké zápasy. A ďalej sa môžu nechať prekvapiť… 🙂

• Koľko máte momentálne kategórií? Plánujete ich navyšovať?

Máme 4 kategórie: U7, U9, U11 a U13. Od budúceho roka pribude U15. Navyšovať budeme až po kategóriu U19. V dlhodobom horizonte by sme však chceli mať každý ročník, čiže U6, U7, U8 atď., rok po roku. Samozrejme, ešte máme čo robiť.

• Aj keď ste ešte len v začiatkoch, máte niektoré kategórie prihlásené aj do súťaží?

Áno, U11 a U13 sú prihlásené do súťaží. Kategórii U9 sme plánovali samostatne organizovať viac turnajov a aj sa zúčastňovať iných turnajov, no pandémia nás pribrzdila. Opäť nás to núti zamýšľať sa.

• Ako je to u Vás s trénermi? Trénujú tzv. futbaloví zanietenci alebo sa sústredíte na vzdelanie?

Neustále vyhľadávame najmä nadšencov z našich blízkych radov, no zrejme to nebude stačiť a musíme sa poobzerať v širšom okolí. V prvom rade hľadáme hodnotovo rovnakých ľudí ako sme my. Daný človek by mal mať záujem na sebe pracovať a následne už vieme, čo s ním ďalej. Druhá vec je, že si zakladáme na vzdelaní trénerov, čiže aj platy sa budú odvíjať od trénerskej kvalifikácie. Taktiež máme dvoch asistentov, ktorí pomáhaju pri tréningovom procese. Určite chceme, aby mala každá kategória trénera a asistenta. Sme veľmi radi, že sa deťom budú venovať aj dvaja atletickí tréneri, a to Mário Seman a Michal Tuka, ktorí sa postarajú o kvalitu rozcvičenia, strečingu a ďalších atletických prvkov v našom športe. Stále budú testovať deti, aby sme mali spätnú väzbu na senzomotorické obdobia, ktoré nemôžeme brať na ľahkú váhu. Ako sa hovorí, „kto nemeria, neriadi.“

• Určite nie je jednoduché v dnešnej dobe robiť niečo bez finančnej pomoci. Ako riešite túto problematiku?

Máme jasný a transparentne komunikovaný finančný plán v rámci akadémie. Môžem len okrajovo podotknúť, kto sa na ňom podieľa: obec Nižná, generálny sponzor GABIONY LEMON a samozrejme ostatné firmy z nášho okolia nám taktiež pomáhaju rovnakou čiastkou za rok. Treba spomenúť aj členské, ktoré platia rodičia mesačne za svoje deti. Kto by mal záujem o viac podrobností, môže navštíviť našu web stránku www.fknizna.sk.

• Ako ste všetci v akadémii spokojní s prvým rokom?

Naším cieľom bolo, aby sme do troch rokov mali v akadémii 100 detí. Zistili sme, že sme sa podcenili. Za prvý polrok máme totiž dokopy 90 detí. Z tohto pohľadu sme samozrejme spokojní. Ukazálo nám to však aj veľa príležitostí na zlepšenie. Momentálne teda budujeme a zlepšujeme najmä sami seba.

• Aké plány má Regionálna futbalová akadémia Nižná do budúcna?

Chceme mať v akadémii 200 detí, radi by sme vytvorili aj čisto dievčenský tím, ďalej by sme chceli hrať II.ligu a pravidelne sa v nej umiestňovať do prvej trojky v tabuľke. Následne by sme boli radi, keby najlepší hrávali v ligových kluboch (ideálne v zahraničných). Viem, sú to veľké slová. No podstatní sú správni ľudia, inteligentná práca, trpezlivosť a v neposlednom rade viera v to, že je všetko možné. Osobne si myslím, že urobíme pár chýb, no poučíme sa z nich, zlepšíme sa a pôjdeme ďalej. Tak sme sa všetci spoločne nastavili hneď od začiatku a všetkým, ktorí sú súčasťou akadémie, veľmi pekne ĎAKUJEM!