ŠTADIÓN SNP OSLAVUJE 50 ROKOV OD SVOJHO OTVORENIA.

Presne pred 50 rokmi, v nedeľu 27.08.1972, sa odohral priateľský futbalový zápas proti ZVL Žilina s výsledkom TJ Tesla Nižná A – ZVL Žilina 1:1, a to pri vzácnej príležitosti – otvorenie štadióna SNP v Nižnej. Prvý majstrovský divízny zápas sa na novom štadióne odohral už skôr, a to 20.08.1972 proti Zvolenu s výsledkom 0:0.

Úplne prvé ihrisko v Nižnej, na ktorom sa začalo hrávať súťažne, bolo vybudované zanietenými pracovníkmi tejto hry na mieste, kde dnes stoja bytovky, tzv. „chládecké kocky“. O vybudovanie ihriska sa zaslúžili hlavne: Ľudovít Dedinský, Ján Buczacki st., Ľudovít Bednár, Ľudovít Gáll, Eduard Reguly, Tomáš Kubinec, Jozef Kubinec, Tomáš Latka a Daniel Žuffa.

Na základe rozširovania výroby slaboprúdovej techniky v podniku Tesla Orava Nižná muselo ihrisko ustúpiť požiadavke na výstavbu bytov, avšak v roku 1958 padlo rozhodnutie postaviť škvarové ihrisko
na mieste, kde sa v súčasnosti rozprestiera areál Spojenej školy Nižná. Toto ihrisko zažilo aj pamätný zápas proti Slovan Bratislava v roku 1967, ktorý sledovalo viac než 3000 divákov.

Keďže sa v roku 1970 rozhodlo o výstavbe areálu SOUE (Stredné odborné učilište elektrotechnické, terajšia Spojená škola), bolo potrebné realizovať výstavbu nového štadióna s tým, že už bude mať trávnatú plochu.

Na základe toho sa vybudoval štadión za spoločenským domom Radar (terajší ARMAN***+ ) s trávnatou plochou, taktiež budova s kanceláriami, šatne, sociálne zariadenia, kabína s ozvučením, 400-metrový škvarový atletický ovál, 2 volejbalové ihriská, ku ktorým postupne pribudlo hádzanárske ihrisko s asfaltovou plochou. V roku 1984 bola postavená aj krytá tribúna pre 450 divákov, čím štadión získal pekný vzhľad. Nový štadión bol odovzdaný do užívania v roku 1972.

Na futbalovom štadióne SNP sa od jeho otvorenia predstavilo nielen množstvo kvalitných mužstiev, ale aj výborných hráčov.

1972 – ZVL Žilina (pri príležitosti otvorenia)

1982 – Spartak TAZ Trnava

1992,1995 – Tatran Prešov

Futbalový stánok v Nižnej využili na svoju prípravu viaceré ligové mužstvá, ako aj Slovenská reprezentácia do 18 rokov.

Štadión nesie v súčasnosti názov „Gabion Aréna – Futbalový štadión SNP“.

Kapitán ZVL Žilina Štefan Slezák a kapitán Nižnej Jozef Dulík pred otváracím zápasom na štadióne SNP.
(Zdroj foto: Milan Žák)