Novým trénerom kategórie U15 sa stal Juraj Buška. V nasledujúcich riadkoch sme sa s ním a jeho víziou zoznámili bližšie.

Na úvod sa nám, prosím, predstav.

Volám sa Juraj Buška, pochádzam z Trstenej, kde aj začala moja športová púť už v prípravke. Neskôr, v 7. triede základnej školy, som začal hrávať v Dolnom Kubíne najvyššiu žiacku ligu, kde sme ako tím dosahovali veľmi dobré výsledky pod vedením trénera Paľa Baču, z čoho pramenili aj následné futbalové ponuky od najznámejších slovenských klubov. Rozhodli sme sa spolu s rodinou pre Slovan Bratislava, kde som následne pôsobil 4 roky v dorasteneckých kategóriách a rok pri mužoch. Po nevydarenom prvom roku pri mužoch a operácii kolena som sa vrátil naspäť na Oravu, kde som zakotvil opäť v 2. ligovom Dolnom Kubíne. Avšak po pár mesiacoch sa klub topil v dlhoch, hráči nedostávali výplaty a celý klub na chvíľu zanikol. Vtedy prišiel v mojom živote veľký “AHA” moment a rozhodol som sa upustiť z role profesionálneho športovca a začal som pracovať.
Dlho som bez futbalu nevydržal a hneď po návrate som začal pomáhať bratovi s trénovaním detí v Trstenej, kde sme viedli partiu okolo Dominika Ťapaja, ktorý dnes chytá v 1. ligovom MFK Ružomberok.
Počas svojho pôsobenia v Bratislave som mal česť byť kapitánom dorastu Slovan Bratislava U19, kde som hrával v jednom tíme s už teraz známejšími hráčmi, ako je Lukáš Haraslín, Timotej Zahumenský či Juraj Kotuľa, ktorí dnes stále aktívne hrávajú na najvyššej scéne.
Prechod do juniorského tímu Slovan Bratislava bol náročný, ale nezabudnuteľný, pretože som absolvoval celú prípravu s bývalými slovenskými reprezentantmi – Róbertom Vittekom a Kamilom Kopúnkom, ktorí našu krajinu fantasticky reprezentovali na MS 2010. V tom období bolo pre mňa veľkou cťou trénovať po boku takých hráčov a sledovať ich futbalovú genialitu. Po všetkých tých rokoch, venovaným futbalovej kariére, som sa rozhodol posunúť do pozície trénera a deliť sa o svoje futbalové skúsenosti s ostatnými nádejnými hráčmi, pretože verím, že dokážem byť nápomocný mladým talentom, ktorí snívajú, že raz ich uvidíme aj my na televíznych obrazovkách, ako to bolo aj u mňa.

Pôsobenie v kluboch ako hráč :
FK Slovan Trstená
MFK Dynamo Dolný Kubín
ŠK Slovan Bratislava

Trénerské licencie :
KONDIČNÝ TRÉNER 1. kvalifikačného stupňa
UEFA Grassroots C Licence
COERVER COACHING – The world´s NO.1 Soccer skills teaching method

Čím Ťa zaujala RFA FK Nižná a prečo si sa rozhodol byť jej súčasťou?

K akadémii som sa rozhodol pridať po tom, ako ma oslovili kluboví manažéri Jaroslav Florek s Andrejom Brčákom. Mali sme najprv zopár telefonátov a neskôr sme sa stretli aj osobne, aby mi predstavili víziu klubu. Po osobnom stretnutí som vedel, že sa chcem pridať a byť súčasťou akadémie, pretože si myslím, že spôsob, akým sa akadémia uberá, je správne nastavený a hráči majú možnosť rozvíjať sa v každom veku a v každom ohľade potrebnom pre rozvoj budúceho profesionálneho športovca. Tiež ma zaujala vášeň a ochota angažujúcich sa ľudí v klube, čo je veľmi dôležitá vec pre budúce fungovanie klubu. Po skúsenostiach z minulých klubov viem, že práve toto je dôležitá vec, a to, aby nadšenci futbalu spolupracovali a hľadali riešenia na všetky problémy. Vtedy môže klub napredovať a plánovať aj svoju ďalšiu budúcnosť.

Juraj, mužstvo U15 si prebral po jesennej časti, kde Vám patrí priebežná 14. priečka. Bral si to ako výzvu?

Svojím spôsobom áno, bola to výzva. Nakoľko som chlapcov nevidel ani raz trénovať, ani hrať, napriek tomu som bol rozhodnutý sa ich ujať. Keď som sa dozvedel, ako sú na tom, prvé čo mi napadlo bolo, že latka nie je veľmi vysoko nastavená, preto sa treba pustiť čím skôr do práce.

Ako hodnotíš výkony hráčov a ich progres odkedy si sa ujal kormidla?

Myslím, že je ešte veľmi skoro na nejaké hodnotenia hráčov, nakoľko sme mali iba zopár prípravných zápasov a neviem si predstaviť, akým spôsobom sa prezentovali chlapci predtým, ako som prišiel do tímu. Avšak veľmi dobrá spätná väzba je aj to, že chlapci a dievčatá začali chodiť v pomerne hojnom počte na tréningy a niekedy im je aj málo. A to trénujeme 3 – 4krát do týždňa. Progres vnímam hlavne v tomto smere.

Ako prebiehala zimná príprava? S čím si najviac spokojný u Tvojich zverencov?

To je ďalšia ťažká otázka, na ktorú neviem úplne jednoducho odpovedať. Veď ako by som sa mohol uspokojiť, keď je s nimi roboty ako na kostole. Ale malé plusy sa určite nájdu, ako napríklad zlepšenie komunikácie medzi nami, zlepšenie sústredenia sa na tréningový proces, taktiež zlepšenie vidím aj v dochádzke na tréningy.
Na hodnotenie herného prejavu hráčov je ešte krátky čas, ale som veľmi rád, že máme v tíme aj vášnivo zapálených hráčov, ktorí svojím prístupom nútia aj ostatných, aby na sebe pracovali. Verím, že všetky tieto malé kroky budú odrazovým mostíkom k lepšej budúcnosti.

Aké sú Tvoje vízie do budúcna s týmto družstvom?

Vízie sú jasné, inšpirovať hráčov k tomu, aby radi na sebe pracovali na tréningoch, ale aj mimo tréningových procesov. Naučiť ich správnym športovým návykom a pestovať v nich lásku k športu ako takému a samozrejme aj k futbalu. Tiež by som chcel, aby hráči začali viac spolupracovať a pomáhať si navzájom. Keďže futbal je tímový šport, každý hráč je pre nás dôležitý a chceme, aby si aj oni boli toho vedomí. Doteraz som mal pocit, že na ihrisku behá zopár jednotlivcov, ktorí žiaľ sami nedokážu uspieť. Preto, keď zapracujeme aj na tímovom duchu, verím, že to bude vidieť aj na ihrisku. Taktiež budem rád, keď sa nám podarí pritiahnuť nových hráčov do tímu, nakoľko ešte stále máme nejaké kapacity na to, aby sme prijali aj nových mladých športovcov.

Ďakujem za rozhovor.